Günübirlik Doğa Gezisi Nasıl Planlanır ?

Günübirlik Doğa Gezisi Nasıl Planlanır ?

 

GÜNÜBİRLİK DOĞA GEZİSİ NASIL PLANLANIR?

Doğayla iç içe olmak, eşsiz manzaralar keşfetmek ve de doğanın tadını çıkarmak için yapılan doğa gezileri sizlere olağanüstü zevk verecektir. Bu gezileri planlama aşaması çok önemlidir. Öncelikle nereye gitmek istiyorsunuz, ne gibi manzaralar görmek istiyorsunuz bunu belirlemeniz gerekir. Belirlenen isteğinize bağlı olarak kendinize bir rota oluşturmalısınız. Sonrasında hava şartları, doğa gezisi için elverişli mi onu kontrol etmeniz, gezi sırasında sorun yaşamamanız adına oldukça mühimdir. Yanınıza almanız gereken ekipmanları hazırlayın. Gezi sırasında yemek için yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler almayı unutmayın. Doğa için uygun kıyafetler tercih etmeli ve kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetleri giymelisiniz. Böylece günübirlik doğa gezisi planınız hazır. Size sadece uygulamak kaldı.

Doğa Gezisinin Size Katacağı Faydalar

Doğa gezisinin size katacağı faydalar saymakla bitmez. Doğayla baş başa kaldığınızda doğa ruhunuzu dinlendirir, yorgunluğunuzu alır, sizleri sakinleştirir. Doğa da karşılaşacağınız ilginç durumlar olabilir, örneğin; daha önce hiç görmediğiniz bir hayvanı, bitkiyi görebilirsiniz. Bunlar sizlere farklı deneyimler kazandırır. Ve bu sayede doğayı yakından keşfetme imkanı bulursunuz. Doğa gezinize birlikte gittiğiniz arkadaşlarınızla ilişkileriniz güçlenir ve birlikte güzel vakit geçirip arkadaşlığınızı pekiştirebilirsiniz.

Aktiviteni Seç!

Doğada günübirlik gezi planı yapıyorsanız öncelikle nereye gideceğinize karar verin. Gideceğiniz yer deniz kıyısı mı, dağ yamaçları mı, bir göl kenarı mı, yoksa daha ormanlık bir alan mı bu seçimi iyi yapmak gerekir. Bu seçimi yaptıktan sonra sıra doğada yapılacak aktiviteleri seçmeye gelir. Doğada sadece yürümek isteyebilirsiniz, bunun için dağ yürüyüşü iyi bir seçim olacaktır. Eğer bir deniz ya da göl kıyısına gidecekseniz yanınıza mutlaka balık tutmak için olta vs. almanızı öneririz. Deniz manzarasının keyfini sürerken bir de balık tutarsanız keyfinize keyif katmış olursunuz. Ya da sakin bir göl kıyısında kamp yapmak ruhunuzu dinlendirmek isteyebilirsiniz.

 

Yanına Ne Almalısın?